Ratusz zapyta mieszkańców o ich opinię na temat tego, czy w Ciechanowie należy wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Mowa tu o napojach przeznaczonych do spożycia poza lokalami gastronomicznymi.
Konsultacje stanowią odpowiedź na zgłaszaną przez mieszkańców potrzebę weryfikacji tego, czy istnieje konieczność zmiany przepisów prawa miejscowego dotyczących godzin sprzedaży alkoholu w nocy. Ich celem jest poznanie opinii i oczekiwań mieszkańców na temat tego zagadnienia. Kwestia dotyczy wyłącznie sprzedaży w sklepach, po wyjściu z których alkohol może być potencjalnie spożywany w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy ona lokali gastronomicznych, gdzie alkohol można kupić i wypić na miejscu.
Inicjatywa została podjęta w odpowiedzi na zgłaszane przez ciechanowian uwagi o tym, że działalność niektórych sklepów całodobowych może pogarszać komfort ich życia. Alkohol zakupiony w sklepach w godzinach nocnych spożywany jest często w miejscach publicznych, gdzie może dochodzić do nadmiernego zakłócania porządku publicznego. Ponadto dostępność alkoholu w godzinach nocnych może prowadzić do awantur i przemocy domowej, zakłócenia spokoju mieszkańcom, rozbojów i dewastacji mienia.
Biorąc pod uwagę powyższe ratusz przeprowadzi badania ankietowe. W formularzach, udostępnionych online oraz w wersji papierowej m.in. w urzędzie i podczas miejskich wydarzeń, znajdzie się 5 pytań.
Mieszkańcy będą mogli określić, czy ich zdaniem należy wprowadzić ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ponadto wyrażą opinię czy takie ograniczenie powinno objąć jedynie centrum miasta (teren os. Śródmieście) czy też obszar całego miasta, czy ich zdaniem zasadnym jest objęcie nim również stacji benzynowych. W ostatnim pytaniu ciechanowianie zapytani będą o to, w jakich godzinach takie ograniczenia powinny obowiązywać.
Tzw. cisza alkoholowa, mająca na celu obniżenie ilości spożywanego alkoholu, poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego, a tym samym zredukowanie liczby interwencji służb (Policji i Straży Miejskiej) obowiązuje już w wielu polskich miastach – między innymi w: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Zakopanem.
Uchwała dotycząca przeprowadzenia badania wśród mieszkańców będzie przedmiotem obrad Rady Miasta Ciechanów 24 października. Przeprowadzenie ankiety jest planowane na pierwszą połowę 2025 r.