Na placu Jana Pawła II od dziś można oglądać wystawę „Zapomniane dziedzictwo, architektura drewniana wsi i miasteczek południowo – wschodniego Mazowsza”. Prezentowaną w Ciechanowie ekspozycję stworzono w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Ekspozycję utworzył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na planszach można oglądać dominującą do połowy XX wieku formę zabudowy mieszkalnej mazowieckich wsi i miasteczek, czyli tradycyjne budownictwo drewniane.
Ta najpopularniejsza forma zabudowy na Mazowszu cechowała się nie tylko walorami funkcjonalnymi, ale też bogactwem form i detalem architektonicznym świadczącym o kunszcie i pomysłowości lokalnych cieśli.
Budownictwo drewniane Mazowsza południowo-wschodniego nie tylko odróżnia się stylistycznie na tle innych historycznych regionów takich jak Kujawy czy Podhale, ale wykazuje też wewnętrzne zróżnicowane, niejednokrotnie ograniczające się do kilku sąsiadujących wsi.
W ostatnich dziesięcioleciach następuje stopniowe wypieranie budownictwa drewnianego przez zunifikowane, murowane domy mieszkalne, zrywające z dorobkiem poprzednich pokoleń. W konsekwencji zasoby architektury drewnianej gwałtownie kurczą się pod naporem przemian społeczno-gospodarczych.
Wystawa prezentująca zabytki będzie dostępna w Ciechanowie od 20 lipca do 15 września 2021 r.
Ekspozycja była prezentowana w ubiegłym roku na dziedzińcu przy Pałacu Pod Blachą (Zamek Królewski w Warszawie).